Odpady



Odpady od wieków towarzyszą człowiekowi. Obecnie stały się prawdziwym problemem, gdyż wytwarzamy ich coraz więcej.

Odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do ich pozbycia się jest zobowiązany.
W ostatnim czasie w naszym kraju uchwalono szereg regulacji prawnych, które wskazują na właściwy sposób postępowania z odpadami. Sposób ten zakłada segregację odpadów po to, aby nie trafiły one na składowisko, lecz zostały wyodrębnione z pozostałej masy odpadów poprzez selektywną zbiórkę, a następnie poddane recyklingowi.

Recykling jest to taki odzysk, który polega na powtórnym przetworzeniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach.




ODPADY Z NASZEGO KOSZA
  • gazety, torebki papierowe, kartony,
  • szklane butelki po napojach, słoiki,
  • butelki i inne opakowania z tworzyw sztucznych,
  • odpady organiczne,
  • tekstylia, odpady niebezpieczne: baterie, opakowania po farbach i lakierach, oleju samochodowym, przeterminowane lekarstwa,
  • zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne,
  • odpady z metali,

Jak je nazywamy?
     
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jakie odpady powstają w Twoim domu? Czy myślałeś o tym, jaki wpływ na ich wytwarzanie ma Twój styl i poziom życia? Zastanawiałeś się może, czy sposób robienia zakupów wpływa na szybkość zapełniania się Twojego kosza? To, jakie odpady powstają, zależy również od miejsca, w którym mieszkamy, czy jest to duże miasto, miasteczko czy też wieś. Odpady powstające w gospodarstwach domowych nazywamy ogólnie odpadami komunalnymi.
Odpady komunalne są to odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady nie zawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz